Библиотека Струмски
Издателска дейност

Подкрепете ни



VMRO Lion
Македония >> "Свети Климент", публикувано във в-к "Македонска трибуна", год. 26, бр. 1347, Индианаполис, САЩ, 11 декември 1952 година
Георги Николов из Крушево, Вардарска Македония - "Свети Климент", публикувано във в-к "Македонска трибуна", год. 26, бр. 1347, Индианаполис, САЩ, 11 декември 1952 година


Увеличи
Описание

Българският духовник от Крушево Георги Николов за живота и делото на Свети Климент Охридски .

"... цар Симеон свикал народен събор с представители от целата българска държава, на който събор е било взето едно знаменателно решение: официално вече се замества в България в църковното богослужение и в четенето на църковните книги гръцкия език със славянски. Славянският език става и държавен език. На този събор наверно, е било решено да се ръкоположи за епископ и св. Климент, пръв епископ на българския език. Така се поставя началото на родна българска йерархия. На него била поверена Величката епархия, която включвала Охридско, Кичевско и Дебърско. С дълбока ревност, скромност и пълно себеотрицание Св. Климент продължил дейността си като епископ в своята епархия, като вън от чисто административната си работа е залегал усърдно да превежда слова, проповеди, религиозни беседи за своя народ на неговия български език."


Източник: Сканирана от оригинален екземпляр

Автор: Георги Николов Георгиев е български духовник (протопрезвитер) и общественик, деец на македонската емиграция в България и САЩ. Председател е на Македонско студентско дружество "Вардар" и Македонската младежка организация "Пею Яворов", дългогодишен член на ЦК на МПО и почетен председател на организацията.
Женен е за Вера Бунева , сестра на Мара Бунева . Над 35 години говори по Радио "Гласът на Америка" по нравствено-религиозни и национални теми.
По бащина линия (Никола Георгиев) е от македоно-влашки произход и роднина на Питу Гули, по майчина линия (Ефросина Николова) е от българско миячко семейство.
Негов брат е деецът на ВМРО (Об.), БКП и Македонския литературен кръжок - Кирил Николов.


За да прочетете книгата натиснете тук



Видяна 1361 пъти.