

Вестникът на македонската емиграция в България "Македония" предава статия излязла в италианското списание "Реалта".
"Целият европейски печат се занимава с македонския въпрос. Но за жалост бележките и коментариите не са винаги безпристрастни. Така се обвинява българската държава, че била въоръжавала македонските чети, че вземала участие в македонското движение, за да го използува за свои цели. Но въпреки това, истината си пробива път и расте симпатията към македонския народ. Днес вече са твърде малцина държавници и политици, които биват вера на легендите на сръбския д-р Цвийч и на немеца Вендел разпространявани за македонската националност, която искат да идентифицират със сръбската. Общественото мнение, което все повече се интересува от въпроса, лесно се освобождава от измамата. Една националност обхваща македонския народ в неговото големо мнозинство: българската националност. Не само множество безпристрастни писатели, множество философи и историци потвърдяват тоя факт: политическата действителност го посочва очевиден.[...]
...какво по-явно доказателство за българското население в Македония има от сръбската денационализаторска акция там – придружена със затваряне на училища и черкви в македоно-българските области, с брутално унищожение на българската култура и традиции в тех и на всека проява на българското съзнание?
Като изтъква по-нататък познатите за нас факти на тая денационализаторска политика – затварянето на училищата, преследването на македонските студенти, приливат на бежанци в България и т. н., статията поставя въпроса: как може от всичко това да не се вижда, че българи и македонци принадлежат на една и съща народност?"
Източник: Сканирана от оригинален екземпляр
Автор: Вестник "Македония" , излизал в периода 1926-1934 година, е най-разпространеният и най-влиятелният български вестник по онова време сред македонската емиграция в България. Близък на кръговете на ВМРО, по чиято инициатива вестника започва да излиза.
Сред директорите на вестника са били:
Георги Кулишев - български политик и журналист, външен министър на Царство България от град Дойран, Вардарска Македония;
Симеон Евтимов - ВМРО революционер и журналист от с. Емборе, Кайлярско, Егейска Македония;
Димитър Талев - изтъкнат български писател и журналист от Прилеп, Вардарска Македония.
Редактори на вестника са били:
Йордан Бадев - български литературен критик, публицист и журналист, деец на ВМРО от Битоля, Вардарска Македония;
Кръстьо Велянов - български журналист, писател и ВМРО революционер от Крушево, Вардарска Македония;
Васил Пундев - български публицист, литературен историк и критик, масон, ВМРО революционер от Дупница;
Никола Джеров - писател, поет, преводач и публицист от София.