Библиотека Струмски
Издателска дейност

Подкрепете ни



VMRO Lion
Македония >> "Положението на българите в Боимѝя след руско-турската война (1877 г.)", публикувано в сп. "Македонски преглед", Год. VIII, Кн. 3, София, 1933 година
Христо Шалдев от Гумендже, Егейска Македония - "Положението на българите в Боимѝя след руско-турската война (1877 г.)", публикувано в сп. "Македонски преглед", Год. VIII, Кн. 3, София, 1933 година


Увеличи
Описание

Положението на българите в областта Боймѝя особено се е влошило след берлинския конгрес. Това тежко положение обхваща времето от 1876 до 1888 г., когато турското правителство с гръцкия митрополит беха обявили съвместна борба против българите с цел да се задуши у тех всека нова проява на национално съзнание. Както винаги при общ подем на духовете на раята, така и сега турското правителство наглед се бе предало на пословичното си безволие и бе дало пълна свобода на религиозния фанатизъм, с който бе обхваната господствуващата нация — турците. След Берлинския конгрес в Солунския санджак (окръг) се беха появили много турски чети, които в действията си били насъсквани против българите от пристигнали от Цариград ходжи и молли. Тези чети нападали цели села и ги обирали. Солунският дописник, на в. "Марица", излагайки положението в окръга, пише:

„Хайдутите се умножават всеки ден; от всичко се вижда, че тук владее пълно безначалие. Турският харамия Чолак Ислям нападна с. Ливада и като изреза ушите на всички селяни, подложи ги на ужасни мъчения. После той поиска 200 лири, 150 оки масло и 50 глави овци и кози, като казал, че ако не му се дадат за един час, селото ще унищожи и хората ще избие. Заптиите и войските отиват по селата и под предлог, че селяните се бунтуват, бият и обират населението. Така нападат и черквите и обират всичко каквото намерят" (в. Марица, 1878 г. бр. 3.).
Друга разбойническа банда, под водителството на Демир бег, върлувала между Ениджевардар и Воден, a трета — в Гевгелийско, която се отделила да нападне в самия град влиятелния българин X[аджи] Зафир. Последният, затворен в къщата си, водил неколкочасово сражение с 80-членна разбойническа банда, без тази да бъде обезпокоена от местната полиция и войска. Когато на другия ден в града се разнесъл слух, че X. Зафир е ранен, при него отишел местният каймакамин да узнае за здравето му и да го попита, "какво е станало през нощта". За това нападение се научили представителите на великите сили в Солун, които заминали в Гевгели за да се осведомят за станалото на самото место (...).
Гърците от своя страна използували създаденото след Берлинския конгрес положение и настроението на турците спрямо българите, та проповедвали сред населението, че "Европа" задържала една голема част от Тракия и цела Македония под владичеството на султана, не защото тя симпатизира на Турция, но единствено, защото мрази славяните и обича гърците. Тя, Европа, остава тия две старогръцки провинции в едно неопределено положение, за да даде време на гръцките патриоти да засилят деятелността си и да привлекат на своя страна заблуденото население на тези две провинции"(...). А за да се действува за интересите на елинизъма на всекъде еднакво и планомерно, централният цариградски силогос при патриаршията изпратил един циркуляр до всички македонски силогоси, с който ги запитвал да си кажат мнението, по кой начин требва гръцките силогоси да действуват в бъдеще, "за да възвърнат в недрата на елинизъма заблудените негови чада в Тракия и най-вече в Македония". На тоя циркуляр солунският гръцки силогос отговорил:
"1. Требва да се скрие омразата към заблудените населения, които подържат схизматическата екзархия, като се убедят, че целото население, което живее в Македония, не е нито българско, нито гръцко, a македонско и че требва да се докаже още, че това требва да бъде тъй, не само защото историята тъй го иска, но защото и Европа в Берлин реши, това тъй да стане.
2. Требва да се отворят добри пансиони във всеки град, в който има повече от 6,000 жители, като в тези пансиони се учат и хранят момчета от околните села безплатно, да се обучават на гръцки език и градските момичета като на добрите от тех се дава и прика при омъжването им.
3. За постигането на тези цели требва да се възбуди свободолюбието на всички елини в света, като се поканят за това и англичани и французи елинофили" (в. Марица, 1879, бр. 4).
Решението на солунския силогос било приложено още същата година та в Солун били открити пансиони за момчета и момичета от окръга. Същевременно в Солун пристигнали от Атина много учители, които били назначени по разни градове в Македония. Но към тази програма за лоялна борба с българите, към хитростта и лукавството, които са присъщи на гърка, гръцкият владика и неговите оръдия в епархията му, подбуждани от национален прозелитизъм, прибавили още насилието и клеветата като по-ефикасни средства, за да се сплашат "вироглавите" схизматици". И в това отношение, както се изразява солунският дописник, "св. архиерей прояви и показа доблестното си юначество за слава и чест уж на православната гръцка велика църква, състоеще се в юдини целувки и предателства, за да ги претопи..."


Източник: Сканирана от оригинален екземпляр

Автор: Роденият в Егейска Македония Христо Шалдев (1876-1962, София) е ВМОРО революционер, участник в Илинденско-Преображенското въстание, български учител, активист на Илинденската организация, Гумендженското братство и др. Автор е на книгите "Град Прилеп в българското възраждане", "Македония и копнежът й за свобода", "Духовното състояние на българина по време на негово робство под Турско", "Psalm Mass of the Old and New Bulgarian Songs".
За повече информация за автора тук


За да прочетете книгата натиснете тук



Видяна 270 пъти.