"...Всеки народ, всека страна има своя история. Такава има и Македония. Аз не казвам македонския народ, защото в действителност там не може да се говори за народ в употребявания смисъл на думата, т.е. едно племе от еднакъв произход, с еднакъв език, народност и вера. Може да се говори за история на македонските българи, могат и др. народности, населяващи Македония, да говорят за своя история, напр. сърби, гърци, турци, власи, албанци и пр. Но като частица от македонски народ, в смисъл населяващото я разнородно македонско население. От гледището на етнографа, нема в Македония еднородна, синя или слабопрошарена маса, макар българския елемент да доминира. Взето вкупом обаче, от економическо, географическо и обществено гледище, населението представлява действително едно цело. До като националния въпрос определяше отношенията и съдбата на всички човеци, говореше се за тоя или оня народ, за тая или оная национална държава. Новите времена влагат в тая форма - държава - или в тоя израз - народ - ново съдържание, което се характеризира вече с своята материялност, в противовес на националния идеализм, и което се направлява от железните закони на политико-икономиката. От това гледище Македония, представлява едно цело, независимо от разнородността на жителите, които я населяват и може да се третира като самостоятелна териториална единица в нейните географически и економически граници. Само такъво едно разбиране на македонския въпрос е най-правдоподобно и чиято относителност е най-трайна. Значи може да се говори за македонския народ, като едно цело, само в смисъл на неговите економически интереси в неговите географически граници. Така индивидуалирана Македония ще представлява оня тампон между балканските държавици, (до като въобще съществуват отделни държави на Балкана), който ще отсече крилете на балканския империализм и тя ще престане да биде ябълката на раздора...
Възпитал себе си в борба против робството, приложил интернационалния принцип на свободата на местна почва, македонеца ще постави основата на балканската федерация. Така свободна и независима Македония ще бъде стожерът на балканския мир и балканската федерация."
Източник: Сканирана от оригинален екземпляр
Автор: Пловдивското македонско благотворително дружество "Гоце Делчев" е създадено от емигранти и бежанци от Македония в град Пловдив след Първата световна война.