Частта за Тиквешкото поле от книгата на ВМОРО легендата Гьорче Петров „Материали по изучаванието на Македония“ е преведена на македонски и издадена в сборника "Револуционерните борби во Тиквешиjата. Спомени и материjали" през 2001 година.
"Населението во Тиквеш е бугарско и се дели на Бугари-христиjни и Бугари-муслимани. Во однос на црковната поделба, Тиквеш спага кон Струмичката грчка епархиjа, но пред неколку години Тиквешани jа признаа Екзархиjата, за што многу му должат на влиjанието на прочуената тиквешка Ризовска фамилиjа, коjа е прселена во Битола, и особено на политичарот и поранешен македонски деец Г. Д. Ризов. (...)
Кога се зборува за Тиквешаните, не може да не се спомене нешто за познатите тиквешки "Помаци". Сето муслиманско население во Тиквеш е потурчено - помачко. (...) Тиквешките Помаци целосно го сочувале бугарскиот jазик и начин на живот."
Източник: Сканирана от оригинален екземпляр
Автор: Роденият в Прилепския Варош Гьорче Петров Николов (1865-1921) е един от водачите на ВМОРО. Още от 1885 г. е член на Български таен централен революционен комитет. Работи като учител в Скопското българско педагогическо училище, Битолската българска прогимназия и Солунската българска мъжка гимназия "Св. св. Кирил и Методий". Неофициално работи като български разузнавач в Македония - събира географски и етнографски материали за областта, които предава на Министерството
на войната на Княжество България, с цел по-добро ориентиране на Българската армия при една евентуална бъдеща война за Македония.
Част от събраните материали са издадени през 1896 г. в обемния труд "Материали по изучаванието на Македония" (качен на сайта тук). Става активен деец на ВМОРО, списва редица вестници, участва в Илинденско-Преображенското въстание. По време на Балканската война, Гьорче Петров е редови доброволец в Македоно-одринското опълчение на Българската армия. През войните е назначаван от българското правителство за управник в градовете под българска власт Сяр, Битоля и Драма.
Началник е на Бюрото за настаняване в България на бежанците от Македония и Тракия в земеделското правителство на Александър Стамболийски.
За повече информация за автора тук